CERTIFIED DYNASTIES

SPAGHETTI RAMEN
3rd Division
8 titles, 6 consecutive


METTA WORLD WAR
Premier Division
6 consecutive titles (2016-18)

NYC GRITTY COMMITTEE
2nd Division
6 titles

NO FLY ZONE
3rd Division
6 titles


FASTBREAK NYC
Premier Division
5 titles, 3 consecutive (2013-15)

NYC SKYLINE
1st Division
5 consecutive titles (2014-15)


HONEY BADGERS
1st Division
4 titles

BOMB SQUAD
2nd Division
4 titles

SEX PANTHERS
2nd Division
4 titles (2014-17)


LEAGUE CHAMPIONS

Premier Division
1st Division
2nd Division
3rd Division
– The Ocho (coming soon)


END-OF-SEASON PLAYER AWARDS

– Premier Division (coming soon)
– 1st Division (coming soon)
2nd Division
3rd Division
– The Ocho (coming soon)


ALL-TIME LEAGUE RECORDS

MOST POINTS (GAME)

63 – MARSHALL CHO (All Stars)
59 – Kash Miah (SK War Dog)
54 – Daren Seto (Raining Splappa)
49 – Sammy Merkin (Honey Badgers)
47 – David Chu (NYC Gritty Committee)


MOST REBOUNDS (GAME)

30 – EZEKIEL SHIN (30-for-30)
29 – Ezekiel Shin (30-for-30)
28 – Raghu Vaidyanathan (Goon Squad)
27 – Raghu Vaidyanathan (Goon Squad)
21 – Ezekiel Shin (30-for-30)

MOST 3FGS MADE (GAME)

19 – KASH MIAH (SK War Dog)
15 – Sammy Merkin (Honey Badgers)
14 – David Chu (NYK Spartans)
14 – Jason Chin (iVentureCap)
12 – Virgilio Borbo (Asphalt Ninjas)


MOST ASSISTS (GAME)

18 – GUS GAUNTLETT (Peace & Love)
16 – Chris Youn (NYC Gritty Committee)
16 – Ren Hsieh (No Fly Zone)

Full list to come…


TDL HALL OF FAME

ALEX “HONEY BADGER” TSAY
Inducted 2019
Teams: Bomb Squad, Honey Badgers, No Fly Zone, Sexy Beast


JOHN “THE MESSIAH” PARK
Inducted 2013
Teams: Initial D, NYC Gritty Committee

YOUSSEF HULSE
Inducted 2016
Teams: Fastbreak NYC


PETER KIM
Inducted 2008
Teams: RTS

Full list to come…

TDL ALL-TIME TEAMS

PREMIER DIVISION

FIRST TEAM

(G) Garrett James (Fastbreak NYC)
(G) Shamel Arasmo (Metta World War)
(F) Chaz Thomas (Metta World War)
(F) Youssef Hulse (Fastbreak NYC)
(F) Stedford McCleod (Metta World War)

SECOND TEAM

(G) Michael Springer (We Had Game)
(G) Joe Kim (NYC Fists of Fury)
(F) Nate Jones (Boomtown)
(F) Christian Stevens (Below the Rim)
(C) Tony Hu (Sexy Bears)

Honorable mention: Harris Chung (NYF), Nic Echebestre (NYF), Darren Jiang (NYF), Jon Scheiman (BTR)


1ST DIVISION

FIRST TEAM

(G) Kash Miah (TRI, SKW)
(G) Courteney Tabron (BLH, SED)
(F) Chris Youn (NYC Gritty Committee)
(F) Harris Chung (RTS)
(C) Jordan Calhoun (Doris From Rego Park)

SECOND TEAM

(G) Ren Hsieh (GOD, SKY, NFZ)
(G) Kev Chang (IVC, AGE)
(F) Rob Chanthavongsa (Game of Death)
(F) Min Park (NGC, GOD)
(F) Michael Reding (NFZ, HON)

Honorable mention:

More to come…